Tesla
Millainen ajoneuvokanta on mallilla tai merkillä Tesla? Katso keski-ikä, mallit ja alueet, joilla ajoneuvoja on eniten.
Aineisto 30.06.2026 · Henkilöauto · M1 · Lähde: Traficom
Lisätietoa: Tesla.
Koko luokka Suomessa: 12,5 vuotta.
36 307 kelvollista arvoa (100,0 %).
Koko luokka Suomessa: 100 kW.
394 kelvollista arvoa (1,1 %).
Koko luokka Suomessa: 1 515 kg.
36 306 kelvollista arvoa (100,0 %).
Koko luokka Suomessa: 192 968 km.
21 466 kelvollista arvoa (59,1 %).
Missä ovat Tesla?
Suurin määrä
Suuremmissa kunnissa voi olla enemmän ajoneuvoja ilman, että merkin tai mallin paikallinen osuus on suurempi.
| Kunta | Määrä | Paikallinen osuus |
|---|---|---|
| Helsinki | 5 844 | 2,8 % |
| Espoo | 4 248 | 3,4 % |
| Vantaa | 2 841 | 2,6 % |
| Tampere | 1 729 | 1,8 % |
| Oulu | 1 621 | 1,7 % |
| Turku | 1 149 | 1,5 % |
| Jyväskylä | 757 | 1,2 % |
| Kuopio | 670 | 1,2 % |
| Lahti | 649 | 1,2 % |
| Kirkkonummi | 486 | 2,5 % |
Suurin paikallinen osuus
Kunnassa vähintään 100 ajoneuvoa valitussa luokassa ja vähintään 10 kyseistä merkkiä tai mallia.
| Kunta | Määrä | Paikallinen osuus |
|---|---|---|
| Espoo | 4 248 | 3,4 % |
| Kauniainen | 130 | 3,0 % |
| Helsinki | 5 844 | 2,8 % |
| Vantaa | 2 841 | 2,6 % |
| Kirkkonummi | 486 | 2,5 % |
| Pirkkala | 249 | 2,3 % |
| Lempäälä | 308 | 2,3 % |
| Kempele | 206 | 2,0 % |
| Liminka | 95 | 2,0 % |
| Vesilahti | 51 | 2,0 % |
Paikallinen osuus = Tesla / kaikki ajoneuvot luokassa M1 kunnassa. 154 ajoneuvoa, joiden kuntakoodi on tuntematon tai nimetön nykyisessä luokituksessa, sisältyy maan kokonaismäärään mutta ei näy tässä nimettynä kuntana.
Yleisimmät Tesla-mallit.
Tietoa merkki- ja malliprofiilista
Malli tunnistetaan lähdetietojen merkin ja commercial_name-kentän perusteella. Eri kirjoitusasut tai malliversiot voivat siksi muodostaa erillisiä profiileja. Keskiarvot perustuvat summiin ja kelvollisten havaintojen määriin, eivät kuntien keskiarvojen keskiarvoon. Iän vertailupäivä on 2026-10-04 ja päivien jakoa luvulla 365,2425. Mittarilukemien mittauspäivät voivat vaihdella.
Nykyiset ristiintaulukoinnit eivät sisällä merkin tai mallin polttoaine-, väri- tai vuosijakaumia. Niitä ei siksi arvioida. Tilastot ja vertailut koskevat valittua ajoneuvoluokkaa; M1 ja M1G ovat erilliset.
Löydä ajoneuvoprofiilisi.
Selaa Suomen kuntien, automerkkien ja automallien ajoneuvotietoja.